Szukaj
Dzisiaj:
czwartek 19 września,
Konstancja, January
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: czwartek 19 września, Konstancja, January
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
Artykuły
2013-07-22
Powiat Kościański (Czempiń, Gmina Kościan, Krzywiń): (Po)rewolucyjne obserwacje
obrazek

Gminy Kościan  i Czempiń są członkami Związku Międzygminnego "Centrum Zagospodarowania Odpadów - SELEKT" , który przejął kompetencje w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Do niego należało zorganizowanie i podpisanie umów na odbiór odpadów z firmami wywozowymi wyłonionymi w przetargach. W dniu 4 czerwca  w siedzibie Gminy Czempiń podpisane zostały pierwsze umowy.
Rozstrzygnięć dokonano dla gmin Czempiń, Kościan i Komorniki. W wyniku postępowania wyłonione zostały dwie firmy wywozowe. Na  obszarze gminy Czempiń od 1 lipca br. odpady komunalne odbierała będzie firma TEW Gospodarowanie Odpadami Sp. z o.o., natomiast obszar gmin Kościan i Komorniki obejmie firma REMONDIS Sanitech Poznań Sp. z o.o. oddział Kościan.

Czempiń: Udany debiut


-W gminie Czempiń deklaracje (śmieciowe – przyp. red) złożyło 90% mieszkańców. Ciągle też wpływają nowe lub korekty wcześniej złożonych dokumentów – mówi Bogusław Baraniak, Dyrektor Biura Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania „Selekt”. Choć nie obyło się bez małych komplikacji, wdrożenie ustawy śmieciowej w gminie uznaje za skuteczne.


Wywozem śmieci w gminie Czempiń zajmuje się firma TEW Entsorgung GmbH & Co. W pierwszych dniach obowiązywania ustawy okazało się, że nie wszyscy mieszkańcy wyposażyli domostwa w odpowiednie pojemniki. Niektórzy zapominali również o wystawieniu śmieci przed posesję. – Czasem zdarza się, że nie wszędzie worki do segregacji dotrą na czas w wystarczającej ilości. I na to należy zwracać uwagę znając harmonogram wywozu – dodaje Bogusław Baraniak.
  Jak do zmian podchodzą mieszkańcy? – Ze zrozumieniem – przekonuje Bogusław Baraniak. Choć, jak dodaje, zdarzają się pytania o częstotliwość odbioru odpadów segregowanych i zmieszanych. Poza tym według niego ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach skomplikowała problem uiszczania opłat za śmieci. -Mieszkańcy nie bardzo rozumieją, że w nowym systemie nie ma umów, że podstawą płatności jest deklaracja – dodaje. Jak do tej pory deklaracje złożyło 90% spośród nich. - Ciągle też wpływają nowe lub korekty wcześniej złożonych dokumentów- mówi Bogusław Baraniak. (M.Gorczyński)

 

Gmina Kościan: Jak segregować?


W Gminie Kościan mieszkańcy do zmian podchodzą sceptycznie. W wielu domostwach okazuje się, że segregacja jest problemem organizacyjnym. W domach brakuje miejsca na przechowanie worków lub ustawienie odpowiedniej ilości kubłów do segregacji.  Jednocześnie rozumieją, że ustawa jest środkiem do utrzymania czystości.


Dotychczas wszyscy mieszkańcy Gminy Kościan zostali poinformowani o zmianach dotyczących wywozu śmieci oraz o możliwości ich segregowania. Firma Remondis  działająca na terenie gminy podczas pierwszej zbiórki śmieci dostarczyła do domów worki do segregacji. Trafiły do osób, które dotychczas odstawiały śmieci,  jednak nie dotarły do wszystkich  domostw, szczególnie tych, które dotychczas nie  korzystały z wywozu śmieci.   Z pomocą w niektórych wioskach przyszli sołtysi wsi, którzy maja u siebie worki i rozdają tym mieszkańcom, którzy ich dotąd nie otrzymali
We wszystkich wioskach na terenie gminy  dostarczono informację o numerze konta ,na które należy wpłacać pieniądze oraz ulotkę mówiącą o tym jak segregować śmieci. Dane zostały umieszczone także na tablicach informacyjnych.
Mieszkańcy do zmian podchodzą sceptycznie. Część z nich pomimo otrzymanych ulotek nie wie do końca jak segregować śmieci. W wielu domostwach okazuje się, że segregacja jest problemem organizacyjnym. W domach brakuje miejsca na przechowanie worków lub ustawienie odpowiedniej ilości kubłów do segregacji. Okazuje się, że z tego powodu część osób zmieniła deklaracje z segregacji na brak segregacji.
Jednak większość osób  rozumie konieczność segregacji śmieci  i  dbania o czystość na naszym terenie. Ludzie twierdzą, że z czasem przyzwyczają się do segregacji i będzie to codziennością.
Z informacji uzyskanych w urzędzie Gminy wynika, że nie wszyscy mieszkańcy złożyli deklaracje śmieciowe, ale jest ich niewielki procent. (J.Nowicka)

Krzywiń: Ustawa= wzrost kosztów życia?

-Za drogo- mówią o  nowych opłatach za wywóz śmieci mieszkańcy gminy Krzywiń. Oprócz obaw o zbyt duże rachunki pojawiają się również problemy z dostarczaniem worków do segregacji czy odbioru odpadów z posesji położonych na uboczu.


  W gminie Krzywiń wywozem odpadów zajmuje się Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego obejmuje on 19 gmin południowej Wielkopolski, ok.260 tysięcy mieszkańców.
Eugeniusz Karpiński-przewodniczący Zarządu Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego poinformował, że w pierwszych dniach „ustawy śmieciowej” są pewne niedociągnięcia. Mianowicie: nie wszyscy mieszkańcy zaopatrzyli się w pojemniki, brakuje także ulotek informacyjnych dotyczących gospodarki odpadami, występują również opóźnienie w generowaniu numerów kont  bankowych na które mieszkańcy będą wpłacali opłaty za wywóz śmieci
Sami mieszkańcy skarżą się z kolei, że ten system wywozu i opłat jest niesprawiedliwy, lepszy byłby gdyby liczono kilogramy odpadów, co jest technicznie możliwe. Skuteczne wejście w życie ustawy komplikuje fakt, że nie wszyscy złożyli deklaracje dotyczące wywozu śmieci.
Jak zauważył przewodniczący są także problemy gdyż ustawa nieprecyzyjnie definiuje,  co to jest odpad komunalny. Dotyczy to również odpadów zielonych, których zbiera się ogromne ilości, a także odpadów z punktów handlowych. Również problemem jest to, że trudno będzie pobrać opłaty od osób, które się  przemieszczają  ponieważ ustawa jest dedykowana do osób zameldowanych na stałe. Na razie do końca lipca odpady będą wywożone wszystkie a później przy pomocy firmy zewnętrznej będzie sukcesywnie sprawdzana realizacja ustawy. Opłaty za wywóz będą do końca lipca pobierane 7 dni po otrzymaniu przez mieszkańców informacji o numerze konta, na które należy wpłacać pieniądze.
  Jak informuje Joanna Ziętkiewicz, przewodnicząca Rady Gminy Krzywiń w niektórych wioskach brak jest worków do segregacji śmieci i kwitariuszy do opłat. Mieszkańcy skarżą się, że nie mają umów i że koszty są zbyt wysokie. Sygnalizowano także, że taniej byłoby gdyby odpady wywożono tak jak przedtem, czyli raz w miesiącu.
  We wsi Cichowo mieszkańcy narzekają, że nie odbiera się śmieci z dalej położonych posesji. W innych wsiach brak jest worków do segregacji śmieci.
Mieszkańcy, z którymi rozmawiałam anonimowo chcą tylko skutecznego wywozu śmieci i martwią się, że dla wieloosobowej rodziny na wsi będą to ogromne koszty miesięczne. Dotychczas płacono bowiem za wywóz pojemnika a nie za osobę.
  Podsumowując z mojej obserwacji zauważam zamieszanie związane z wywozem śmieci, niedoinformowanie mieszkańców i obawy przed wysokimi kosztami życia. Na wsi większość odpadów palono i nie ma zrozumienia- dlaczego obarcza się ludzi takimi kosztami. (G. Kuźmińska)

 

Informujemy, że powyższe treści można wykorzystywać za podaniem źródła: www.uslugipubliczne.pl

Przykład oceny:

(0 Głosów)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
*wszystkie pola wymagane wyślij
Zobacz również
Sortuj wg regionu
2014-08-28
obrazek Zalew Gostyń - Piaski nie tylko na papierze
2014-06-11
obrazek Tabliczka albo mandat
2014-04-08
obrazek Kościańska wieża do nieba
2014-02-12
obrazek Kuriozum czy ukłon w stronę mniejszych ośrodków?
2013-11-12
obrazek Krzywiń sięga po PPP
2013-10-28
obrazek Krobia pełna (wiatrowej) energii
2013-10-07
obrazek SMS z gminy
2013-09-16
obrazek Kurek szczelnie zakręcony
2013-08-18
obrazek Słoneczna Gmina Pakosław
2013-08-12
obrazek Jak się nie zaśmiecić?
2013-08-05
obrazek Gościnna Wielkopolska zagłębiem farm wiatrowych?
2013-07-29
obrazek Mądrość obywatelska sprawdzona w budżecie
2013-07-22
obrazek Powiat Rawicki (Miejska Górka, Pakosław, Jutrosin): Za, a nawet przeciw
2013-07-22
obrazek Powiat Gostyński (Krobia, Pępowo): Zmiany w tempie ekspresowym
2013-07-23
obrazek Starostwo segreguje
2013-07-22
obrazek Gmina Dolsk: Nieznajomość terenu szkodzi
2013-07-22
obrazek Gmina Kobylin: Dobrze radzimy sobie ze śmieciami
2013-07-22
obrazek Feliton: Supersegregator
2013-07-08
obrazek Silos w budowie, ład przestrzenny w rozbiórce
2013-06-20
obrazek Wiedzą, kto przyjedzie po śmieci
2013-06-20
obrazek Piaski stawiają na energię odnawialną
2013-06-11
obrazek Kubły pod kontrolą
Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >