Szukaj
Dzisiaj:
czwartek 19 września,
Konstancja, January
panel partnera
0 tematów czytelnia
A A A A
Dzisiaj: czwartek 19 września, Konstancja, January
A A A A
Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia dostępności i jakości usług publicznych.
Artykuły
2013-10-14
Kulturalno-historycznie w królewskim Kościanie
obrazek

W mieście Kościan za działania kulturalne odpowiadają głównie Kościański Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne im. Henryka Florkowskiego w Kościanie, Miejska Biblioteka Publiczna w Kościanie oraz Urząd Miejski Kościana.

Melodyjny Kościan
 Bogate tradycje w Kościanie mają Turnieje Dudziarzy Wielkopolskich, co roku we wrześniu miasto rozbrzmiewa dźwiękiem dud, w tym roku odbył się już 44. Turniej. Pierwszy koncert miał miejsce w 1970 r. Obecnie Turniej Dudziarzy Wielkopolskich składa się z koncertów w Kościanie i Czempiniu, warsztatów dudziarskich. W Kościanie działa Młodzieżowa Kapela Dudziarzy Wielkopolskich SOKOŁY.
  W Kościanie prężnie działają także chóry, m.in. Chór Męski ARION, Towarzystwo Śpiewu LUTNIA. Od września 2009 r. funkcjonuje Kościański Teatr Kameralny, działający w Kościańskim Ośrodku Kultury.

Z muzyką do ludzi
  Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Z Muzyką do Ludzi" organizuje w Kościanie I Festiwal Muzyki Chóralnej ks. dr. J. Surzyńskiego „Zakochani w Surzyńskim”, w ramach którego odbędzie się konferencja naukowa połączona z warsztatami chóralnymi i koncertem muzyki Józefa Surzyńskiego. Przedsięwzięcie patronatem honorowym objął Burmistrz Miasta Kościana. Działaniem tym chcą zainicjować regularne festiwale muzyki - nie tylko chóralnej - promujące twórczość rodziny Surzyńskich na terenie Wielkopolski, a w przyszłości na terenie Europy i świata. Konferencja z ciekawymi wykładami i emisja filmu o dr Krystynie Winowicz odbędzie się w Szkole Muzycznej 20.10.2013 o godz. 10.00. O 13.00 będzie można pójść na spacer "Śladami Surzyńskiego" przygotowany przez p. Janusza Grupińskiego (start - Szkoła Muzyczna, ul.Kurpińskiego 3), natomiast uroczysty koncert festiwalowy odbędzie się w kościele farnym o godz. 18.45. Wszystkie działania otwarte są dla szerokiej publiczności i wolne od opłat.

Ku niepodległości
Organizacja świąt państwowych, szczególnie Święto Niepodległości ma w Kościanie wyjątkowy charakter. Tak jak w latach minionych w ramach obchodów 11 listopada prezentowany będzie sprzęt wojskowy, odbędzie się koncert niepodległościowy orkiestry wojskowej, planowana jest wystawa o Bitwie pod Wiedniem wraz z pokazem husarii w przebogatym uzbrojeniu.

Powstańczy Kościan
  Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wydarzenia kulturalno-historyczne. W tym roku, po raz drugi przeprowadzono Grę Miejską „Kryptonim Wolność”. Druga edycja gry uświetniła 94. rocznicę rozejmu w Trewirze 16 lutego 2013 r. Kościan dzięki organizatorom, rekonstruktorom, aktorom z Kościańskiego Ośrodka Kultury oraz oczywiście dzięki samym graczom, zmienił się w miasto powstańcze sprzed 94 lat. Podczas żywej lekcji historii, w przestrzeni miejskiej odtworzone zostały „małe zwycięstwa” skautów i uczczono pamięć bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Grę Patronatem Honorowym objęli: Marszałek Marek Woźniak oraz Dowódca 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego ppłk Mirosław Szwed. Gościem specjalnym w tym roku był Pan Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Pan Lech Dymarski Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Obaj Panowie wystąpili wraz z Burmistrzem Miasta Kościana Panem Michałem Jurgą i jego zastępcą Panem Maciejem Kasprzakiem w mundurach powstańców wielkopolskich. Druga edycja była większa, ciekawsza i bardziej skomplikowana od swej poprzedniczki! Zainteresowanie graczy, mediów i przechodniów było jeszcze większe niż rok wcześniej. Rozgrywka rozpoczęła się juz dwa tygodnie przed akcją "Kryptonim Wolność". W dniu rozgrywki, rankiem wszystkie drużyny miały tajne spotkanie z tajemniczym przywódcą kościańskiego podziemia, który wprowadzał skautów w arkana gry. Ponownie na ulicach naszego miasta pojawili się gazeciarze, tym razem kościańscy regionaliści i dziennikarze zrekonstruowali i wydali "Gazetę Polską" wydawaną właśnie w Kościanie na początku XX wieku. Gracze sukcesywnie rozsyłani byli do różnych punktów kontaktowych, z których kierowani byli do wykonania przeróżnych misji. Zadania były czasami trudne ale bywały i te łatwiejsze. Wymagające sprawności fizycznej, sprytu i wiedzy o losach Powstania. Nad ich wykonaniem czuwali działacze podziemia, którzy oceniali i przyznawali każdej drużynie punkty zwycięstwa. Na kościańskim Rynku odbyło się zakończenie gry z podsumowaniem i rozdaniem nagród. Czerwoną flagę wiszącą na ratuszowej wieży od abdykacji Kajzera, zastąpiły barwy narodowe i powstańcze. (K.Czarnecka)

Informujemy, że powyższe treści można wykorzystywać za podaniem źródła: www.uslugipubliczne.pl

foto:Plakat promujący tegoroczną grę miejską/www.koscian.pl

Przykład oceny:

(0 Głosów)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
*wszystkie pola wymagane wyślij
Zobacz również
Sortuj wg regionu
2013-10-28
obrazek Kobylin: Kultura „kawołami” i skeczami opowiedziana
2013-10-14
obrazek Spacer po kulturalnym Dolsku
2013-10-14
obrazek Piaski: Kultura na miarę ogólnopolską
2013-10-14
obrazek Pępowo: Imprezy, muzyka i słowo
2013-10-14
obrazek Krzywiń: Biblioteka ośrodkiem kultury
2013-10-14
obrazek Dudziarze z Czempinia i inne atrakcje
2013-10-14
obrazek Miejska Górka: Wokół OKSiAL
2013-10-14
obrazek Kulturalna Krobia
2013-10-14
obrazek „Obrzanie”, „Złote Kłosy” i Gospodynie, czyli kultura w Gminie Kościan
2013-10-14
obrazek Co w kulturze w Powiecie Gostyńskim piszczy?
2013-10-14
obrazek Aktywny Jutrosin
2013-10-14
obrazek Pakosław: Zalew pełen kulturalnych wrażeń
2013-09-16
obrazek Wieś kulturą stoi
2013-08-12
obrazek Wracamy do tematu: wypróbowali szlak św. Wojciecha
2013-08-05
obrazek Czy Dolsk i Gniezno połączy szlak św. Wojciecha?
2013-07-12
obrazek Centra wsi w remoncie
2013-06-20
obrazek Młodzież młodzieży
2013-06-11
obrazek Wieszczyczyn się ścigał
Obszar realizacji projektu
zobacz
Szybki kontakt z naszym biurem
*wszystkie pola wymagane wyślij wiadomość >