Coś dla ducha, coś dla ciała – uczniowie wszystkich szkół gminy Dolsk znajdą w ich ofertach zarówno ciekawe propozycje edukacyjne, jak i sportowe. A jest w czym wybierać.
Na terenie Gminy Dolsk funkcjonują 2 szkoły podstawowe i jedno gimnazjum. (Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku z oddziałami zamiejscowymi w Małachowie, Szkoła Podstawowa w Masłowie i Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Dolsku).
Nowy rok szkolny 2013/2014 rozpocznie odpowiednio: w Szkole Podstawowej w Dolsku - 245 uczniów ( w tym 19 w filii w Małachowie w oddziałach I-III), w Szkole Podstawowej w Masłowie 94 uczniów, a w Gimnazjum w Dolsku 208 uczniów.
Podobnie jak w całym kraju tak i w gminie można zaobserwować tendencję spadkową jeśli dokonamy porównania liczby uczniów na przestrzeni minionych kilku lat – z 12-oddziałowego gimnazjum obecnie jest 9-odziałowe, z 6-oddziałowej filii w Małachowie obecnie jest 3-oddziałowa.
Tak jak każdego roku, okres letnich wakacji to czas remontów i modernizacji w placówkach szkolnych i w ich najbliższym otoczeniu. W roku bieżącym w Szkole Podstawowej w Dolsku wykonano: kompleksowy remont jednej z klas (wymiana podłogi i położenie paneli, malowanie ścian), odremontowano sekretariat i kuchnię, wymieniono instalację elektryczną i dostosowano ją do potrzeb zmodernizowanych klaso-pracowni szkolnych, wykonano też prace modernizacyjno-remontowe trybunek na boisku szkolnym. W Szkole Podstawowej w Masłowie z kolei wakacje były czasem kompleksowego remontu toalet szkolnych, w Gimnazjum zaś wymieniono drzwi i wykonano szereg drobnych napraw wynikających z bieżącej eksploatacji. Według szacunków na prace przeznaczono ok 70.000,00 zł.
Każda ze szkół funkcjonujących na terenie gminy Dolsk ma własny, dobrany do środowiska szkolnego program rozwoju i związaną z tym ofertę edukacyjną:
a) Szkoła Podstawowa w Dolsku aktywnie uczestniczy w projektach, które pozwalają na pozyskanie środków pozabudżetowych na dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wychowawcze dla swoich uczniów (m.in. projekty z programu Kapitał Ludzki: „Lekcje to nie wszystko” - dwie edycje, „Nowe możliwości dla uczniów poprzez indywidualizację nauczania” – projekt skierowany na poszerzenie zakresu zajęć edukacyjnych dla uczniów klas I-III zgodnie z indywidualnymi potrzebami uczniów); obecnie szkoła przystąpiła do projektu „eSzkoła Wielkopolska - Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”, który jest realizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej.
Głównym celem projektu jest wdrożenie do roku 2015 programów rozwojowych w zakresie stosowania w kształceniu metody projektów i nauczania problemowego. Jego rezultatem będzie przyłączenie objętych projektem szkół do Wielkopolskiego Gridu Edukacyjnego stanowiącego sieć połączonych ze sobą szkół, głównie poprzez wykorzystywane w nauczaniu technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK) oraz utworzenie Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan. Wszelkie działania uczniów zaangażowanych w projekcie będą realizowane na platformie cyfrowej. Wartością dodaną projektu, poza poprawą wyników w egzaminach zewnętrznych w tym względzie, będzie niewątpliwie zbiór materiałów cyfrowych, wypracowanych przez uczniów związanych przede wszystkim z Wielkopolską. Uczniowie zwiększą swoje zainteresowanie przedmiotami przyrodniczymi i matematyką. Swoboda w wyborze tematów, określanie celów i sposobów ich realizacji przez samych uczniów to czynniki zdecydowanie wpływające na traktowanie uczenia się przez uczniów, jako osobistego wyzwania, zwłaszcza życiowego. Na skutek większej dozy swobody i samodzielności uczniowie, którzy dotąd mieli niskie osiągnięcia i byli na skutek tego marginalizowani, mogą wykazać się nieodczytanymi dotąd zdolnościami i zainteresowaniami przyrodniczymi i matematycznymi, a także powiązań tych dziedzin nauki z takimi jak sztuka, historia, język polski czy języki obce. Niewątpliwie działania zaplanowane w projekcie wpłyną także na wzrost popularności samych zajęć pozalekcyjnych;
do zróżnicowanej oferty szkoły w Dolsku oprócz licznych kół zainteresowań rozwijających indywidualne zainteresowania i zdolności uczniów, szeregu zajęć z zakresu pomocy pedagogiczno-psychologicznej wskazać niewątpliwie trzeba prężnie działający Uczniowski Klub Sportowy „KUSY” – nie na darmo szkoła szczyci się imieniem sławetnego polskiego lekkoatlety Janusza Kusocińskiego – zajęcia prowadzone przez nauczycieli i trenerów cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów, czego dowodem są duże sukcesy na polu sportowym (udział w biegach lekkoatletycznych, turniejach siatkówki i zajmowane czołowe miejsca);
b) Szkoła Podstawowa w Masłowie – stawia w dużej mierze na edukację ekologiczną (na trwałe wpisała się jako organizator gminnego EKO-Rajdu), oraz wpajanie zasad zdrowego trybu życia; zajęcia dodatkowe, które ma w swojej ofercie to koła matematyczne, humanistyczne, artystyczne, sportowe; Szkoła w Masłowie jest silnie zintegrowana z lokalnym środowiskiem, jest inicjatorem szeregu uroczystości i wydarzeń kulturalno-państwowych; ta najmniejsza placówka może poszczycić się bardzo dobrymi wynikami swoich wychowanków – zarówno na świadectwach szkolnych jak i na sprawdzianach; w minionym roku szkolnym 4 jej uczniów zostało wyróżnionych stypendium Burmistrza Miasta i Gminy Dolsk;
c) Gimnazjum w Dolsku – jedyna szkoła ponadpodstawowa na terenie gminy Dolsk; oferta edukacyjna szkoły jest niezwykle bogata, obejmuje m.in.:
• indywidualizację pracy na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych z uczniem zdolnym oraz mającym problemy w nauce,
• zwiększenie aktywności uczniów poprzez stosowanie metody projektu edukacyjnego na zajęciach lekcyjnych,
• prowadzenie tematycznych słowniczków ortograficznych na poszczególnych przedmiotach mających na celu walkę z błędami ortograficznymi,
• zintensyfikowanie pracy z uczniem zdolnym – rozwijanie pasji poprzez aktywizacje uczniów na kołach zainteresowań,
• prowadzenie projektu „Poznajemy Patrona”
• wprowadzenie programu autorskiego „Ochrona biosfery naszej gminy i okolic”
• realizacja projektu „Śladami pana Tadeusza”
• praca za pomocą projektów edukacyjnych w klasach II - wokół jednego, wybranego tematu przewodniego - podsumowanie realizacji tych projektów odbywa się corocznie podczas „Festiwalu projektów”
• realizacja programu preorientacji zawodowej (m.in. spotkania z doradcą zawodowym, wyjazd na Targi Edukacyjne, przygotowanie i aktualizowanie tablicy informacyjnej z zakresu preorientacji zawodowej (oferta szkół, zasady rekrutacji),
• całoroczny konkurs „Gimnazjalista Roku”, „Sportowiec roku”
• organizacja Dnia Bezpiecznego Internetu, udział w kampanii „Powiedz stop – cyberprzemocy”,
• współpraca ze schroniskiem dla zwierząt bezdomnych w Gaju,
• prężnie działające koło teatralne;
(M.Godawa)
Informujemy, że powyższe treści można wykorzystywać za podaniem źródła: www.uslugipubliczne.pl
Strona internetowa - Miasto Kościan
Strona internetowa - Powiat Gostyński
Strona internetowa - Gmina Czempiń
Strona internetowa - Gmina Kościan
Strona internetowa - Gmina Krzywiń
Strona internetowa - Gmina Dolsk
Strona internetowa - Gmina Piaski
Strona internetowa - Gmina Krobia
Strona internetowa - Gmina Pępowo
Strona internetowa - Gmina Kobylin
Strona internetowa - Miejska Górka
Strona internetowa - Gmina Jutrosin
Strona internetowa - Gmina Pakosław