Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014 – 2020 jest nierozerwalnie związany z pojęciem terytorializacji. W myśl dokumentu na obszarze województwa wielkopolskiego wydzielono ZIT-y (czyli Zintegrowane inwestycje terytorialne), które tworzą: obszar funkcjonalnego miasta Poznania ( 140 tys. mieszkańców), a także obszar funkcjonalnego ośrodka regionalnego Kalisza z Ostrowem Wielkopolskim (353 tys.) oraz OSI (czyli obszary strategicznej interwencji). Można do nich zaliczyć: obszar leszczyński (96,9 tys. mieszkańców), koniński (151,8 tys. mieszkańców), gnieźnieński (120,7 tys. mieszkańców) oraz pilski (138,2 tys. mieszkańców). Granice tych obszarów wyznaczono na podstawie kilku czynników. Pod uwagę brano udział osób dojeżdżający do pracy do miast subregionalnych w liczbie ludności w wieku produkcyjnym, dostępność czasową do miast subregionalnych, liczbę połączeń komunikacji zbiorowej, zmianę liczby ludności w latach 2000 – 2012, a także zmianę powierzchni terenów zurbanizowanych w latach 2006 – 2011.
Terytorializacja będzie miała wpływ na możliwość aplikowania o środki z Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Szczegóły wyjaśniamy w opisach poszczególnych map.
Zamieszczane mapy i ich wyjaśnienia pochodzą z prezentacji Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu pn. : Terytorializacja Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020
Mapy są autorstwa Wielkopolskiego Biura Planowania Przestrzennego.
Strona internetowa - Miasto Kościan
Strona internetowa - Powiat Gostyński
Strona internetowa - Gmina Czempiń
Strona internetowa - Gmina Kościan
Strona internetowa - Gmina Krzywiń
Strona internetowa - Gmina Dolsk
Strona internetowa - Gmina Piaski
Strona internetowa - Gmina Krobia
Strona internetowa - Gmina Pępowo
Strona internetowa - Gmina Kobylin
Strona internetowa - Miejska Górka
Strona internetowa - Gmina Jutrosin
Strona internetowa - Gmina Pakosław