Lokalna droga czy kanalizacja za pieniądze z Unii? W unijnej perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020 obowiązywać będzie inna filozofia działania. Wygrają te samorządy, które zaczną współdziałać.
- Wraz ze zmianą priorytetów musi się zmienić podejście do pozyskiwania unijnych dotacji - uprzedza Marian Poślednik, prezes Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska” w Pępowie. - Skończył się bowiem czas dotowania przedsięwzięć podejmowanych przez pojedyncze samorządy. Nadchodzi za to czas tak zwanych obszarów funkcjonalnych. Liczyć się będzie partnerstwo i projekty nakierowane na rozwój lokalnej społeczności, ale rozumianej szeroko, nie tylko przez pryzmat granic administracyjnych gminy czy powiatu.
„Obszary funkcjonalne” to kluczowe pojęcie dla przyszłej perspektywy finansowej. Obecnie, potrzeby społeczności lokalnych definiowane są przez pryzmat najmniejszych podziałów administracyjnych. Tymczasem większość problemów, jak i odpowiadających im potrzeb, ma ponadterytorialny charakter. Społeczność również trudno ująć w ryzach wyłącznie urzędniczej „logiki”. Tak naprawdę jest ona efektem kształtujących się przez całe wieki więzów i związków międzyludzkich opartych na wspólnych tradycjach, pochodzeniu, historii, gospodarce, a bywa też, że na ukształtowaniu terenu czy systemie komunikacyjnym. Granice wytyczone administracyjnie nie zawsze te związki uwzględniają. Za to zależności te w nowym rozdaniu dostrzega Unia Europejska.
- W pozyskiwaniu dotacji czeka nas mała rewolucja - mówi M. Poślednik. - Warto się do niej przygotować.
Wstęp do zmian
Kierowane przez niego stowarzyszenie realizuje projekt, który samorządy Południowej Wielkopolski przygotowuje na zmiany. Nosi nazwę: „Partnerstwo samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia jakości i dostępności usług publicznych”. Zdobył unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2007 – 2013 prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
- Zostaliśmy bardzo wysoko ocenieni - mówi Michał Listwoń, kierownik projektu. - Znaleźliśmy się w doborowym towarzystwie, bo pozostali dotacjobiorcy to duże ośrodki miejskie, obszary metropolitarne, instytucje.
Projekt skierowany jest do samorządów współtworzących stowarzyszenie. To gminy: Czempiń, Dolsk, Jutrosin, Kobylin, Kościan, Krobia, Krzywiń, Miejska Górka, Pakosław, Pępowo i Piaski. Do tego grona dołączyły jeszcze miasto Kościan i Powiat Gostyński. (...)
Treść całego artykułu, który ukazał się w "Reporterze Leszczyńskim" w załączniku
Strona internetowa - Miasto Kościan
Strona internetowa - Powiat Gostyński
Strona internetowa - Gmina Czempiń
Strona internetowa - Gmina Kościan
Strona internetowa - Gmina Krzywiń
Strona internetowa - Gmina Dolsk
Strona internetowa - Gmina Piaski
Strona internetowa - Gmina Krobia
Strona internetowa - Gmina Pępowo
Strona internetowa - Gmina Kobylin
Strona internetowa - Miejska Górka
Strona internetowa - Gmina Jutrosin
Strona internetowa - Gmina Pakosław